Kā motivēt savus darbiniekus: izsaki viņiem komplimentus un uzsauc picu

Raksts atjaunots 7. septembrī, 2016.

Aktuālais interneta žurnāls nymag.com nesen publicējis pētījumu par darbinieku produktivitātes veicināšanu. Lasi rakstu oriģinālvalodā šeit

***

Kā motivēt savus darbiniekus: izsaki viņiem komplimentus un uzsauc picu

Iedomājies: klāt kārtējā darba diena. Tu atver e-pastu un tur redzi piedāvājumu šādām dāvanām. Vienu no tām saņemsi, ja laikus paveiksi visus šīs dienas uzdevumus:

  • naudas bonuss;
  • priekšnieka izteikts īpašs kompliments;
  • kupons bezmaksas picai.

Kurš no tiem visvairāk motivētu tevi darbam?

Kā vēsta psiholoģijas un uzvedības ekonomikas profesora Dena Arielija pētījums, lielākā daļa aptaujāto izvēlas picu. Otrajā vietā ar nelielu rezultātu starpību seko kompliments.

Arielijs savā eksperimentā pētīja darbiniekus Intel uzņēmumā Izraēlā. Lielākā daļa darbinieku saņēma vienu no produktivitāti veicinošajiem piedāvājumiem, kamēr ceturtdaļa nesaņēma nekādu piedāvājumu, kalpojot par Arielija kontrolgrupu. Tā kā darbinieku galvenais uzdevums bija datorčipu apstrāde, bija viegli apkopot kvantitatīvus rezultātus.

Pēc pirmās darba dienas picas piedāvājums izrādījās visefektīvākais, uzlabojot darbinieku produktivitāti par 6.7%. To darbinieku rezultāti, kuriem tika piedāvāts kompliments, uzlabojās par 6.6%. Uzņēmumam par pārsteigumu, vissliktākos rezultātus uzrādīja naudas bonusa piedāvājums – šie darbinieki uzrādīja vien 4.9% produktivitātes uzlabojuma. Šo rezultātu procentuālais rādītājs tika iegūts, salīdzinot rezultātus ar kontrolgrupas paveikto.

Naudas bonuss

Kas izrādījās vēl pārsteidzošāk – nākamajā dienā cilvēki, kuri saņēma naudas bonusa piedāvājumu, uzrādīja par 13.2% sliktākus rezultātus kā kontrolgrupa. Nedēļas beigās, salīdzinot bonusu izmaksas un darbinieku produktivitāti, tika secināts, ka uzņēmumā radies 6.5% produktivitātes kritums.

Savukārt gan picas, gan komplimentu grupa uzrādīja pozitīvus rezultātus. Nedēļas gaitā produktivitātes rezultāti nedaudz saruka, taču nebija zemāki par kontrolgrupas produktivitāti.

Šis ir atjautīgs, jautrs, un arī visai noderīgs pētījums – efektīvs veids, kā uzlūkot darbinieku produktivitāti un tās veicināšanu savā uzņēmumā. Tas kalpo arī par pierādījumu tam, ka nauda nav vienīgais darbiniekus motivējošais faktors. Tādiem sociālajiem faktoriem kā pateicība ir spēcīga lomu darba motivācijā un darbinieku labsajūtā. 2011. gada pētījums atklāj, ka darbinieki ir tendēti strādāt centīgāk, ja tie jūtas novērtēti savā darba vietā. Savukārt uz veiktspēju balstīts atalgojums dažkārt nodara zaudējumus. Finansiālie bonusi var mazināt darbinieka iekšējo motivāciju, kā arī novērš pozitīvos ētiskos un emocionālos aspektus, kas darbiniekam saistās ar konkrēto uzņēmumu. Tas, protams, nenozīmē, ka godīga samaksa nav būtiska, taču tā nav visveiksmīgākais motivators.

Arielijs uzskata, ka problēma slēpjas tajā, ka uzņēmēji nereti aizmirst šo faktu vai arī nepievērš tam uzmanību. Protams, reizēm gadās arī tā, ka tas, kas sākotnēji šķitis vissvarīgākais, beigās ir maznozīmīgs. Šeit kā piemēru var minēt Čikāgas universitātes pētījumu, kurā tika aplūkota cilvēku motivācija sportot. Pētījuma beigās dalībnieki slavēja pozitīvo emocionālo pieredzi, kas rodas sportojot, kaut arī pētījuma sākumā tie motivēja sevi ar labajiem fitnesa rezultātiem, kuri tiks sasniegti beigās.

Psiholoģijas profesors Adams Grants picas un komplimentu efektivitāti skaidro ar to, ka laimes izjūta, kas saistās ar finansiālo nodrošinājumu, izgaist ātrāk nekā tā, kas saistās ar pateicību un novērtējumu. Nauda savu būtību pazaudē mirklī, kad tā iztērēta, taču izteiktā komplimenta efekts atmiņā paliek ilgāk. Sniedziet saviem darbiniekiem to, ko viņi vēlas – arī tad, ja viss, ko viņi vēlas, ir komplimenti un pica.

Komplimenti un pica Pēc pirmās darba dienas picas piedāvājums izrādījās visefektīvākais, uzlabojot darbinieku produktivitāti par 6.7%.

Lasi rakstu oriģinālvalodā šeit